Szukaj
Close this search box.

Olej z ostropestu Sosta

15,90 98,90 

Olej, tłoczony na zimno z całych nasion certyfikowanego ostropestu plamistego, niefiltrowany i nieoczyszczony, posiada słomkową barwą, delikatny zapach i orzechowo-maślany smak. Olej z ostropestu to ogromne źródło antyutleniaczy i flawonolignianów (sylimaryna), co czyni go doskonałym, naturalnym lekiem na różne schorzenia.

Pomaga uzupełnić zapotrzebowanie na NNKT Omega-3 i Omega-6.

naturalne_1

100% natury

tloczone_na_zimno

tłoczony na zimno

nierafinowane_1

bez rafinacji

niefiltrowane

bez filtrowania

Opis

Olej z ostropestu. Dlaczego warto?

Olej z ostropestu to produkt, który z powodzeniem stosowali już starożytni. Można stosować go zarówno zewnętrznie, jak i doustnie. Jest niezastąpionym wsparciem dla wątroby, poprawia stan skóry, leczy zapalenia krtani, obniża poziom złego cholesterolu. Co sprawia, że jest wyjątkowy?

Zimnotłoczony olej z ostropestu

Olej z ostropestu plamistego znany jest również pod łacińską nazwą Silybum marianum L. Produkt wpisano na światową listę suplementów diety, a jego podstawowym przeznaczeniem jest uzupełnianie kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Ponieważ jest to preparat naturalny, radzi sobie z tym zadaniem wielokrotnie lepiej od licznych preparatów, jakie możemy zakupić w aptekach.

Olej pozyskuje się z rośliny o tejże samej nazwie – ostropestu plamistego. Niezwykły kwiat wywodzi się z obszarów śródziemnomorskich, skąd, najpewniej zupełnie przypadkowo, rozprzestrzenił się na niemalże cały świat. Przez pewien okres czasu ostropest traktowany był jak zwykły chwast, natomiast obecnie nikt już nie przechodzi obojętnie wobec tej niepozornej roślinki.

Na marginesie można jeszcze dodać, że ostropest plamisty wykorzystywany jest nie tylko w celach leczniczych. Można spotkać się z nim również w kosmetykach pielęgnacyjnych (przede wszystkim nawilżających i regenerujących), a także sztuce kulinarnej – z listków ostropestu przyrządzać można smaczne i bardzo zdrowe sałatki. Ze względu na estetykę roślinki niektórzy uprawiają ją również w swoich ogródkach dla ozdoby.

Co zawiera olej z ostropestu?

Skład preparatu jest bez dwóch zdań warty uwagi. Co w sobie kryje?

  • Witaminy E, K, C,
  • Fitosterole,
  • Minerały,
  • Tłuszcze wielonienasycone,
  • Garbniki,
  • Białka, cukry.

Jak nietrudno więc zauważyć, skład oleju jest bogaty w elementy niezbędne do naszego zdrowia. Witamina E z powodzeniem opóźnia procesy starzenia się, witamina K wspomaga krzepnięcie krwi w organizmie, a także utrzymuje odpowiednią gospodarkę wapniową. Człowiek samodzielnie, w odmienności do wielu innych zwierząt, nie potrafi w organizmie wytwarzać witaminy C, dlatego jej dodatkowa dawka przy okazji zażywania zimnotłoczonego oleju z ostropestu jest jak najbardziej pożądana.

Zawartość tłuszczy wielonienasyconych to kolejny powód, dla którego warto sięgnąć po opisywany przez nas olej. Chociaż nasza dieta jest zazwyczaj bogata w tłuszcze, najczęściej bynajmniej nie są to tłuszcze wielonienasycone, tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwasy tłuszczów wielonienasyconych są ważnymi składnikami chociażby plemników, komórek mózgu czy siatkówki oka.

Fitosterole to kolejny ważny składnik oleju z ostropestu. Regularne spożywanie produktów bogatych w fitosterole może nas uchronić od rozwoju raka jelita grubego, raka prostaty oraz raka piersi, co wykazały skrupulatne badania epidemiologiczne.

Olej z ostropestu – na co pomaga?

Można śmiało w tym punkcie zadać sobie raczej pytanie: a na co nie pomaga? Olej z ostropestu skutecznie pomaga w walce z licznymi schorzeniami, wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu i nie będzie nadużyciem powiedzieć, że również bez trudu opóźnia procesy starzenia się. Zimnotłoczony olej z ostropestu z powodzeniem usuwa z organizmu różnego rodzaju toksyczne związki.

  • Wskazany jest w przypadku leczenia schorzeń wątroby, takich jak marskość lub stłuszczenie. Właśnie dlatego poleca się go alkoholikom, którzy chcą odzyskać dawną formę i zdrowie – olej z ostropestu pomaga wątrobie się zregenerować.
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego są zmorą dzisiejszych czasów. Wynika to bardzo często ze złej diety, stresu, a także braku odpowiedniej suplementacji. Regularnie zażywając olej z ostropestu, w połączeniu ze zdrowym trybem życia możesz do minimum zredukować ryzyko choroby. Brzmi niezwykle pocieszająco, a nie dotarliśmy nawet do połowy zalet zainwestowania w butelkę dobrego oleju!
  • Preparat, zażywany doustnie, pomaga w leczeniu zapalenia krtani i zapaleń w jamie ustnej. Co więcej, cenią go sobie również osoby z nadmiernym poziomem cholesterolu we krwi. Usprawnia pracę jelit. Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę?

Zimnotłoczony olej z ostropestu w stosowaniu zewnętrznym

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, olej stosować można na dwa sposoby – zewnętrznie i doustnie. Borykasz się z atopowym zapaleniem skóry, przesadnym rogowaceniem się naskórka, egzemą czy owrzodzeniami? Olej z ostropestu powinien być strzałem w dziesiątkę. Preparat, dzięki właściwościom regenerującym, świetnie sprawdza się przy patologiach skóry.

To nie wszystko! Bez trudu radzi sobie z odleżynami, a także trudno gojącymi się ranami.

Kto powinien pić olej z ostropestu?

Po olej z ostropestu może sięgać niemalże każdy. Zawartość witamin i pożądanych tłuszczy w preparacie sprawiają, że jest to produkt który bez trudu wspiera organizm. Zdecydowanie powinny na niego postawić osoby zmagające się z chorobą alkoholową, a także przewlekle chore. Olej wspomaga wątrobę i dodaje organizmowi sił witalnych. W przypadku cukrzyków suplementacja ostropestu również będzie doskonałym wyborem. Lekarze zalecają stosowanie także tym, którzy chcą pozbyć się uporczywej migreny albo boleśnie odczuwają konsekwencje choroby lokomocyjnej. Chcąc poprawić stan swojej skóry, nie ma się nad czym zastanawiać – olej z ostropestu spełni oczekiwania najbardziej wymagających.

Jak przechowywać olej z ostropestu?

Aby mieć pewność, że olej nie utraci swoich właściwości, a także że najzwyczajniej się nie zepsuje, należy zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Przed otworzeniem buteleczki najlepiej schować olej w chłodnym, zacienionym miejscu. Po otwarciu powinno się umieścić go w lodówce i pamiętać o tym, aby po każdym użyciu szczelnie zamykać butelkę.

Olej z ostropestu w kuchni

Olej z ostropestu może być również pysznym, niebanalnym dodatkiem do wielu potraw. Skomponowane na jego bazie sosy do sałatek będą nie tylko zdrowe, ale również apetyczne i niepowtarzalne. Chociaż najczęściej komponuje się go ze świeżymi warzywami, surówkami, w Internecie można znaleźć wiele innych inspiracji. Ciekawą propozycją jest musli bądź owsianka z dodatkiem oleju z ostropestu – możesz być pewien, że po takim śniadaniu dzień od razu stanie się lepszy.

Zimnotłoczony – czyli jaki?

Proces wytwarzania oleju zimnotłoczonego przebiega zdecydowanie inaczej, niż dzieje się to w wypadku produktów, z jakimi spotykamy się na sklepowych półkach. Temperatura tłoczenia takiego oleju nie przekracza 50ºC, co pozwala na zachowanie w pełni korzystnych dla zdrowia cech danego produktu oraz jego charakterystycznego smaku. Co więcej, olej zimnotłoczony nie jest dodatkowo rafinowany. 

Nierafinowany olej z ostropestu – jakie ma zalety?

Olej nierafinowany to, najprościej rzecz ujmując, taki który nie został poddany rafinacji. 

Rafinacja to nic innego jak wieloetapowe oddziaływanie na olej za pomocą temperatury, chemikaliów i wody. Przebiega dość skomplikowanie, a wysokie temperatury, w jakich się odbywa, skutecznie zabijają wszystko to, co dobre, w danym oleju. Z tej przyczyny lepiej sięgnąć po nierafinowany, zimnotłoczony olej z ostropestu. 

Właściwości

Certyfikowany ostropest, z którego tłoczony jest olej zawiera sylimarynę, związek wspierajacy pracę i regenerację wątroby. Ostropest plamisty to roślina o dużych właściwościach leczniczych. Osoby cierpiące na dolegliwości wątrobowe, w tym oleju znajdą rozwiązanie swoich problemów. Leczy choroby WZW typu A,B i C, chroni, oraz regeneruje. Poza tym jest doskonałym produktem dla kobiet, którym przedłuża się miesiączkowanie. Wspomaga leczenie kamicy żółciowej oraz problemów z żołądkiem.

Olej z ostropestu idealnie współpracuje ze światem kosmetycznym. Jest tak ponieważ jego skład hamuje oznaki starzenia się skóry. Zawiera witaminę E oraz dużą ilość kwasów nienasyconych. Skutecznie rozjaśnia, wygładza oraz regeneruje skórę.

W kuchni oczywiście należy podawać go na zimno. Do sosów, surówek i sałatek. Unikać smażenia, ponieważ wtedy traci swoje wartości lecznicze.

Właściwości oleju z ostropestu

  • znany przede wszystkim ze swego dobroczynnego działania na wątrobę, wspomaga jej regenerację oraz tworzy naturalną barierę przed truciznami, takimi jak: alkohol, leki, pestycydy czy metale ciężkie, zatrucie grzybami, różnego rodzaju uzależnienia,
  • niezastąpiony osłonowo i regenerująco podczas leczenia, jak i po leczeniu silnymi antybiotykami, lekami przeciwwirusowym, oraz podczas i po przebytej chemioterapii,
  • ma tak silne działanie odtruwające dzięki wysokiej zawartości substancji aktywnych (główne sylimaryny), że potrafi zneutralizować nawet toksyny muchomora sromotnikowego
  • działa żółciotwórczo i zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych, dlatego polecany jest przy wirusowym zapaleniu wątroby,
  • ma także działanie antynowotworowe, jeden ze składników sylimaryny, silibinina wykazał in vitro działanie przeciwnowotworowe wobec ludzkich komórek raka prostaty, nowotworów sutka (zarówno estrogenozależnych jak i nieestrogenozależnych), szyjki macicy, raka okrężnicy oraz komórek raka płuca. Co ważniejsze stwierdzono bardzo niską toksyczność – bez niepożądanych działań ubocznych, nawet przy wysokich dawkach doustnych
  • zwalcza migrenowe bóle głowy;
  • wzmacnia ściany naczyń krwionośnych (działa przeciw krwawieniom z nosa, jelita grubego, hemoroidów);
  • pomaga obniżyć poziom cukru we krwi;
  • reguluje długość krwawienia w czasie miesiączki;
  • zapobiega miażdżycy;
  • wzmacnia odporność organizmu;
  • reguluje czynności trawienne, poprawia apetyt;
  • składniki ostropestu są 10 – 20 razy bardziej skuteczne od witaminy E znanej jako „witamina młodości”

Przy stosowaniu zewnętrznym ze względu na właściwości regeneracyjne pomaga w:

  • gojeniu się ran, odleżyn, owrzodzeń, oparzeń;
  • leczeniu egzemy, łuszczycy, rumienia trądziku;
  • przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu naskórka;
  • pomaga zregenerować suche, zniszczone włosy

Idealnie nadaje się do sałatek i innych dań na zimno, nadając im przyjemna nutę smakową.

Leczniczo spożywa się go 3 razy dziennie po łyżeczce przed posiłkami; profilaktycznie raz dziennie.

Zastosowanie

Do czego wykorzystać olej z ostropestu tłoczony na zimno?

W kuchni czuje się jak ryba w wodzie i wcale się temu nie dziwimy. Potrawom nadaje przyjemnego smaku i aromatu. Podaje się go na zimno. Olej z ostropestu doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek, surówek, past, sosów, dressingów. To właśnie jego zdrowotne właściwości są tak bardzo doceniane. Olej z ostropestu jest niezastąpiony osłonowo i regenerująco podczas, jak i po leczeniu silnymi antybiotykami, lekami przeciwwirusowym, oraz podczas i po przebytej chemioterapii. Żółciotwórczy, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

Wartości odżywcze

Wartość odżywcza w 100 ml produktu
Wartość energetyczna 3404 kJ/828 kcal
Tłuszcz
w tym kwasy tłuszczowe nasycone
92 g
17 g
Węglowodany
w tym cukry
0 g
0 g
Białko 0 g
Sól 0 g

Pytania i odpowiedzi

Czy olej z ostropestu jest dobry dla dzieci?

Olej z ostropestu jest wskazany do suplementacji zarówno dla osób starszych, jak i dorosłych. Natomiast dzieci do 12 roku życia i kobiety w ciąży oraz czasie laktacji powinny podchodzić ostrożnie do oleju z ostropestu, ponieważ na ten moment nie powstały odpowiednie badania wykazujące wpływ oleju na ich organizm. Śmiało można dodawać olej z ostropestu do potraw, jakie podajemy swojemu nastolatkowi, aby odpowiednio zatroszczyć się o jego zdrowie. 

 

Ile i jak często pić olej z ostropestu? 

Olej najlepiej spożywać profilaktycznie. Dwie łyżeczki dziennie są optymalną porcją, której nie powinno się przekraczać. Dotychczasowe badania nad olejem wykluczyły możliwość występowania szczególnych efektów ubocznych, związanych ze stosowaniem preparatu. Może się on jedynie kłócić z terapią niektórymi lekami psychotropowymi bądź antykoncepcją. 

 

Kiedy pić olej z ostropestu – rano, czy wieczorem?

Nie ma to większego znaczenia. Olej można spożywać zarówno rano, jak i wieczorem. Zaleca się stosowanie go na trzydzieści minut przed posiłkiem. Można dodawać go również do samych potraw. 

 

Czy olej z ostropestu może uczulać?

Olej z ostropestu może uczulać w sytuacji, gdy jesteśmy uczuleni na którąkolwiek z roślin z rodziny Astrowatych. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem. 

  

Który olej z ostropestu wybrać?

Zagadnienie szerzej omówiliśmy już nieco wcześniej. Bez dwóch zdań najlepszym wyborem będzie zimnotłoczony, nierafinowany olej, najlepiej pochodzący z uprawy Bio. Dlaczego? Takie produkty, mimo że są droższe, zachowują znacznie więcej wartości odżywczych. Jeśli chodzi o uprawy Bio, lepszym wyborem są te z terenu Unii Europejskiej, a nie spoza. 

 

Czy można smażyć na oleju z ostropestu?

Olej z ostropestu nie jest wskazany do smażenia. Oleje takie jak olej z ostropestu, lniany, rzepakowy czy z czarnuszki powinno się spożywać na chłodno. Temperatura odbiera im ich naturalne zalety. Olej z ostropestu można za to śmiało dodawać do sałatek, smoothie polewać nimi warzywa, a nawet wzbogacać nim zupy i sosy. 

 

Czy olej z ostropestu zawiera gluten?

Chociaż olej z ostropestu zawiera gluten, jego zawartość jest tak minimalna, że właściwie można ją pominąć. 

 

Na co szkodzi olej z ostropestu? 

W wypadku zimnotłoczonego oleju z ostropestu dominują przede wszystkim jego właściwości lecznicze, natomiast jak każdy produkt ma również swoje wady. Jak zaznaczyliśmy już wcześniej, nie jest wskazany u kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Zdarza się, że może być przyczyną biegunki, bólu głowy bądź świądu, natomiast spokojnie można nazwać takie przypadki sporadycznymi.

Przechowywanie

Jak przechowywać olej z ostropestu?

Aby mieć pewność, że olej nie utraci swoich właściwości, a także że najzwyczajniej się nie zepsuje, należy zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Przed otworzeniem buteleczki najlepiej schować olej w chłodnym, zacienionym miejscu. Po otwarciu powinno się umieścić go w lodówce i pamiętać o tym, aby po każdym użyciu szczelnie zamykać butelkę.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Olej z ostropestu Sosta”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpieczna wysyłka

Świeże, zimnotłoczone oleje wymagają specjalnego traktowania. Wysyłamy je w bezpiecznych, styropianowych opakowaniach, które zapewniają odpowiednią temperaturę i chronią przed słońcem – Twój olej zachowuje pełnię właściwości i smaku.

Nasi klienci uwielbiają także:

  • olej z orzecha laskowego
  • olej z rokitnika tłoczony na zimno Sosta
    Oleje

    Olej z rokitnika Sosta

    69,90 263,90  Wybierz opcje
  • olej z wiesiołka bio

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!