Olej z ostropestu plamistego – właściwości i działanie

Mimo, że obecnie wiele osób jeszcze nie wie jak wielką moc ma olej z ostropestu plamistego, jego cenne zalety doceniano już w średniowieczu. Ze względu na swoje właściwości nazywany był nawet ostem Najświętszej Maryi Panny.

Olej z ostropestu chroni wątrobę

Sława oleju z ostropestu dotyczy zwłaszcza jego silnie odtruwających właściwości. Jego osłonowe działanie sprawia, że toksyny – takie jak muchomor sromotnikowy lub alkohol – nie wchłaniają się, a organizm zostaje ochroniony przed ich szkodliwym wpływem. Dzieje się tak ze względu na mieszaninę flawonolignianów, czyli sylimarynę, która obecna jest w ostropeście. To ona sprawia, że wątroba jest chroniona przed metalami ciężkimi, używkami, lekami, alkoholem. Jej działanie jest przebadane i potwierdzone klinicznie, a olej z ostropestu nierzadko zalecany jest osobom z chorobą alkoholową. Regularne spożywanie oleju z ostropestu pomaga nie tylko oczyścić wątrobę, ale również ją zregenerować. Niezwykle istotne jest, by olej był najwyższej jakości – tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany. Tylko w takiej postaci jest prawdziwie skuteczny.

olej z ostropestu plamistego jak wygladają nasiona

Przeciwzapalne działanie oleju z ostropestu

Oprócz właściwości odtruwających i ochronnych, olej z ostropestu wykazuje też działanie przeciwzapalne. Ze względu na obecność witamin E, K i C, minerałów oraz garbników, białek i fitosteroli możliwe jest zablokowanie działanie leukotrienów, które w głównej mierze odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych. Dzięki temu możliwe jest przeciwdziałanie przewlekłemu zapaleniu wątroby, a leczenie wirusowego zapalenia przebiega szybciej i efektywniej. Do mniej znanych właściwości oleju z ostropestu należy zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu – przeciwdziała miażdżycy – oraz cukru we krwi – pomaga w leczeniu cukrzycy typu II.

Olej z ostropestu – wpływ na skórę

Substancje zawarte w oleju mają zbawienny wpływ również na skórę. Ze względu na silne działanie przeciwzapalne i odkażające, z dobrym skutkiem można leczyć nim stany alergiczne wywołane AZS, oparzenia i problematycznie gojące się rany. Dobrze sprawdza się także jako remedium na egzemy i nadmierne rogowacenie. Najlepsze efekty można uzyskać stosując olej z ostropestu dwojako – smarując nim chore miejsce na skórze oraz przyjmując razem z pożywieniem. Decydując się na spożywanie, należy pamiętać, by olej zawsze był stosowany na zimno – nie można na nim smażyć, ani dodawać do gotujących się potraw. Po podgrzaniu traci swoje właściwości.

kwiaty ostropestu na olej

Kto nie może stosować oleju z ostropestu?

Badania wykazują, że olej z ostropestu jest bardzo bezpiecznym produktem, jednak jak przy wszystkim, czasami mogą zdarzyć się skutki uboczne. W przypadku ostropestu rzadko można zaobserwować biegunkę lub ból głowy.

Mimo, że olej jest produktem w 100% naturalnym, jego stosunkowo silne działanie sprawia, że niektóre osoby powinny przed jego użyciem skonsultować się z lekarzem:

  • osoby przyjmujące niektóre leki psychotropowe, przeciwzakrzepowe i antykoncepcyjne – z uwagi na możliwość upośledzenia wchłaniania
  • kobiety w ciąży i w okresie laktacji

Tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany olej z ostropestu znajdziecie w naszym sklepie TUTAJ.

Darmowa dostawa od 200 zł

Ostatnio w sklepie pojawiły się:

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!