Olej rzepakowy SOSTA

Olej rzepakowy SOSTA tłoczony na zimno

Olej rzepakowy nie zadziera nosa. Chociaż mógłby. Wie, że często nazywany jest „oliwą Północy”. W Polsce znany jest bardziej jako zamiennik oliwy z oliwek. Tłoczony na zimno, bez konserwantów zachowuje wszystkie wartości odżywcze, którymi chwali się wszem wobec. Ma jeden z najniższych poziomów kwasów tłuszczowych nasyconych, które są niekorzystne dla...
8,00 zł
Pojemność

Olej rzepakowy BIO SOSTA tłoczony na zimno

Certyfikowane uprawy rzepaku, żyzna, słoneczna gleba i zero konserwantów. Co to może oznaczać? Tylko jedno. Niefiltrowany olej rzepakowy tłoczony na zimno.
28,00 zł
Pojemność

Znany nam dobrze olej rzepakowy posiada wiele właściwości zdrowotnych i dzięki temu jest powszechnie wykorzystywany w kuchni ale również w kosmetyce i medycynie. Pozyskuje się go z niektórych odmian rzepaku. Przez wiele lat w Polsce panowało przekonanie, że wartość odżywcza oleju rzepakowego jest niska ze względu na zawartość kwasu erukowego. W obecnych czasach, po wprowadzeniu nowych, ulepszonych, prawie bezerukowych odmian rzepaku, olej ten można określić mianem najcenniejszego.

Olej rzepakowy - właściwości prozdrowotne

Tłuszcz roślinny jest nam potrzebny ze względu na zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych - omega-6 (kwas linolowy) i omega-3 (kwas linolenowy). Są one potrzebne do dobrej pracy serca, pracy nerek, odpowiadają za kondycje skóry i funkcjonowanie układu krwionośnego. Nasz organizm nie potrafi ich sam wytworzyć i dlatego musimy ich dostarczyć w pożywieniu. Dla naszego zdrowia ważna jest również proporcja między tymi kwasami - najlepiej kiedy jest 2:1 (dwie części omega-6 do jednej części omega-3). I właśnie olej rzepakowy zawiera optymalną proporcję kwasów omega-6 i omega-3 (2:1).  Stosunek kwasów jaki występuje w oleju rzepakowym jest praktycznie idealny i pod tym względem góruje on nad olejami.

Olej rzepakowy jest także dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach- E i K oraz karotenoidów, które są przekształcane w organizmie do witaminy A. Witamina E posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Ponadto, pozytywnie wpływa na układ krążenia, hamuje reakcje zapalne oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej i mięśni szkieletowych. Jak powszechnie wiadomo, witamina A odpowiada za prawidłowe widzenie, poprawia stan skóry oraz błon śluzowych. Jej zawartość w oleju rzepakowym, jest znacznie wyższa niż w innych, popularnych olejach.
W każdym tłuszczu występują również niekorzystne dla naszego zdrowia tłuszcze nasycone. Jednak olej rzepakowy pod tym względem jest najlepszy, zawiera ich tylko 7%

Kwasy omega-3 zawarte w oleju rzepakowym wpływają m.in. na odpowiedni rozwój mózgu i układu nerwowego, jak również siatkówki oka. Dlatego są bardzo ważnym składnikiem diety podczas ciąży i w diecie małych dzieci.

Zastosowanie w kuchni oleju rzepakowego

Nie trzeba nikogo przekonywać, że olej rzepakowy stanowi doskonały dodatek do sałatek, surówek, makaronów, kasz, sosów oraz mięs czy chleba, a także zup kremowych. Dodatek oleju rzepakowego urozmaici też smak ziemniaków czy maczanego w nim chleba oraz oczywiście dresingu do sałatek. Świetnie nadaje się do robienia własnego świeżego majonezu.

Olej rzepakowy można też wykorzystać do sporządzenia marynaty do mięs oraz jako składnik różnego rodzaju past. Można go stosować w połączeniu z twarogiem, jajkiem, rybami, pomidorami. To świetny akcent kanapkowy.

Olej rzepakowy w kosmetyce

Należy uznać, że olej rzepakowy coraz częściej jest doceniany i bywa włączany nie tylko jako cenny składnik diety, ale również ingredient wielu kosmetyków naturalnych. Na popularność olej rzepakowego w kosmetyce składa się kilka czynników. Przede wszystkim jest on tani i ogólnie dostępny. Branża kosmetyczna dodatkowo ceni go za delikatny aromat i barwę, co sprawia że świetnie nadaje się do stosowania w wielu formułach kosmetycznych, w tym jako baza olejków eterycznych.
Olej rzepakowy sam w sobie również posiada właściwości pielęgnacyjne, dzięki aktywnym związkom oraz zawartości kwasów tłuszczowych.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody, nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.